Simona Halep s-a calificat in sferturile de la US Open!

05/09/2016, 08:39, by , in Sport, Top News

Simona Halep, numarul cinci mondial, a invins-o luni, la New York pe Carla Suarez Navarro numarul 11 mondial cu 6-2, 7-5.

Dupa o ora si 38 de minute, Halep a castigat in fata tenismenei Navarro si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului US Open, acesta fiind si ultimul de Mare Slem al anului 2016.

Meciul nu a fost usor pentru mine. Am fost insa agresiva, am luat mingea devreme. Am reusit sa o imping pe adversara in spate, iar acest lucru a fost decisiv.

Mereu e ceva ce poti face mai bine. M-a nemultumit putin ca mi-a facut break in setul doi, la 5-3. Dar per total sunt multumita, dupa partida mai grea din turul anterior, am reusit sa joc foarte bine. Acum am motive sa zambesc, pe durata partidei am fost foarte concentrata. Nu m-am gandit niciodata la scor, ci doar la faptul ca sunt dispusa sa fac totul pentru victorie Simona Halep

Primul set a fost condus de Halep care a reusit sa domine terenul, conducand cu incredere, insa la urmatorul set au aparut rasturnari de scor care i-au facut pe spectatori sa urmareasca meciul cu sufletul la gura.

In timp ce romanca a avut patru asi in acest meci, tanara spanioloaica nu a reusit niciunul. Cele doua jucatoare au 11 meciuri directe, sase dintre ele fiind castigate de Halep. In ultimele lor cinci confruntari, Simona a castigat patru meciuri.

Simona Halep a obtinut un cec in valoare de 450.000 de dolari si 430 de puncte WTA. Cel mai probabil in sferturile US Open, Simona Halep se va infrunta cu numarul unu mondial, Serena Williams.